EGYMI - konduktív pedagógia

Konduktív pedagógia

Az Nkt. 18. § (2) bekezdés g) pontja szerinti konduktív pedagógiai ellátás feladata a központi idegrendszeri sérültek konduktív nevelése, fejlesztése és gondozása. A konduktív pedagógiai ellátás az óvodai neveléshez, iskolai neveléshez és oktatáshoz kapcsolódóan vagy egyéni fejlesztő foglalkozás keretében nyújtható. A fejlesztő foglalkozás a szakértői bizottság szakértői véleményében meghatározottak szerint lehet egyéni vagy csoportos foglalkozás. A konduktív pedagógiai ellátás feladatainak megvalósításában a szülő közreműködhet.

Intézményünkben biztosítjuk a konduktív pedagógiai ellátást a súlyosan halmozottan sérült fejlesztő iskolás tanulók számára és három éves kortól a mozgássérült gyermekeknek a gyógypedagógiai óvodában és az általános iskolában. Bár a konduktív pedagógiai ellátás szakszolgálati feladat, intézményünk alapdokumentuma lehetővé teszi, hogy a többségi intézmények mozgásfogyatékos gyermekei számára is ellátást biztosítsunk utazó hálózatunkon keresztül.

Jelenleg Oroszlányon és a környéki településeken 17 gyermek számára nyújt segítséget konduktorunk.

Hely, helyzetváltoztató, konduktív eszközök kölcsönzésére lehetőséget biztosítunk térítésmentesen székhelyintézményünkben.

Mi is az a konduktív pedagógia?

Konduktív pedagógia-rávezetéses tanítást, nevelést jelent, hangsúlyozza, hogy a tanulás aktívan történik.

A tanulás folyamata tapasztalatokon alapszik. A tapasztalat kedvezően motiválja a tanulást. A tanulási folyamatban a mozgás, az értelem, a beszéd, a manipuláció, az önkiszolgálás, érzelmi-akarati élet fejlesztését komplexen szükséges megtervezni.

Ha sikerül a gyereket megtanítani egy cél elérése felé törekvő magatartási formát, akkor a teljesítmény sokkal inkább növelhető. Fontos, hogy a gyerek szeresse és akarja azt csinálni, ami a fejlődéséhez szükséges.

A nevelési program része a napirend. A napirend legkülönbözőbb mozzanataiban a tanultakat alkalmazni kell. A napirend rendet visz a gyermek életébe. A napirendet úgy állítjuk össze, hogy annak időben és tartalomban fontos részét képezzék a hely és helyzetváltoztatást, a manipulációt és a beszédet segítő feladatok.

A feladatsoroknál figyelni kell arra, hogy az egyszerűbb feladatokat kövessék a bonyolult, összetett feladatok. Ahogy emelkedik a megoldások szintje, tesszük a feladatsort bonyolultabbá. Feladatsorok megszerkesztésében érvényesül az, hogy egyes feladatok a testhelyzet legváltozatosabb és a legkülönbözőbb funkcióihoz kössük.

Pl.: fekvő, ülő, állás-járás, egyéni járás

Az egyéni gyakorlás célja, egyrészt az, hogy alkalmaztassa azt, amit a csoportban elért, másrészt előkészítse az egyénnek a csoportban való orthomotorikus ténykedését.

A mozgásnevelés feladata még, annak a megtanítása, hogy az elnyert mozgáskészségeket hogyan lehet az egyéni és csoportos gyakorlatokon kívüli közlekedésre, önellátásra, az óvodában, az iskolában, a játékban és a kézimunkában felhasználni.

A konduktor feladata tehát az, hogy tudatosítsa a célt, és megmutassa a cél eléréséhez vezető utat. Ebben segít minden lehetséges eszközzel, biztonságot, bizalmat nyújtva.

.A konduktív pedagógia sikere sok mindentől függ a sérülés típusától, súlyosságától, a gyerek motiváltságától-aktivitásától.

A konduktor a nevelési folyamat minden pillanatában rávezeti a mozgássérültet a cél adta feladatok önálló megoldására. Tanácsadással segíti a szülőket és megtanítja őket a segédeszközök használatára.

Mi a konduktor feladata?

A gyermekkel történő foglalkozás során:

­ A gyermek képességeinek megfelelő konduktív fejlesztési módszerek alkalmazása

­ A fejletlen vagy sérült funkciók korrekciója

­ Speciális segédeszközök elfogadtatása és használatának megtanítása

­ Egyéni sikereket elősegítő tulajdonságok, képességek fejlesztése

­ Utógondozás

A szülővel való kapcsolattartás

­ Szaktanácsadás

­ Tájékoztatás a fejlesztés lehetőségeiről

­ Rendszeres konzultáció a gyermek fejlődésével kapcsolatban

­ Javaslattétel a gyermek/tanuló egyéni igényeihez szükséges környezet kialakítására